Вона допомагає українським  біженцям ознайомитися з країною

Українська журналістка, яка зараз проживає в Манчестері, була нагороджена за свою волонтерську роботу, допомагаючи українцям, які переселяються до Великобританії. Прем’єр-міністр Ріші Сунак присудив їй нагороду Points of Light, якою відзначають видатних волонтерів по всій країні.

Нагорода Points of Light Award присуджується активістам спільноти, лідерам благодійних організацій і волонтерам за позитивні зміни, які вони привносять у свою громаду.

Марія Романенко переїхала до Великобританії після російського вторгнення минулого року. А кілька місяців тому почала проводить пішохідні екскурсії для українців у Ліверпулі перед Євробаченням, щоб допомогти їм познайомитися місто. Крім того, подібні екскурсії проводила у Манчестері. Всі екскурсії Марії безкоштовні.

«Я просто дуже люблю розповідати українцям про Манчестер (і не лише українцям). Місяць тому я провела вже п’яту безкоштовну екскурсію Манчестером для українців. Часто люди не розуміють, як це так, що ми працюємо безкоштовно. Зазвичай на безкоштовних екскурсіях в Європі в кінці збирають чайові. Ми цього не робимо та відмовляємось від будь-яких грошей, які нам пропонують. Я також нічого не отримую за організацію та переклад/проведення тригодинних заходів. «Ми просто хочемо допомогти українцям, які тікають від війни», — кажу я маленькій дівчинці-українці, яка зацікавилась тим самим питанням після екскурсії. «Ви мені вже допомогли», — вона відповідає.«Справді? Як же я тобі допомогла?», — питаю. «Розповіли багато цікавої історії про Манчестер». Як же тут не продовжувати це робити», – розповідає Марія.

Ближче до початку Євробачення, Марія вирішила познайомити українців з Ліверпулем, де приймали пісенний конкурс.

«Пісенний конкурс Євробачення подарує українцям посмішки, і навіть якщо в них немає квитків, вони могли приїхати до Ліверпуля та насолодитися атмосферою та всіма безкоштовними подіями», – вважає дівчина.

Марію пройшла акредитацію на Євробачення.

«Зустрілась з посадовцями у мерії Ліверпуля. Розповідала детально про свої українськомовні екскурсії Ліверпулем під час сезону Євробачення. А ще розпитала про те, як місто Ліверпуль готується до прийому гостей з України. Останніми тижнями жила одним Євробаченням, тому провела багато часу вивчаючи його програму. Я навіть підготувала список усіх українських заходів, які мали відбуватися у Ліверпулі під час Євробачення. У списку було 7 сторінок і мені знадобилось багато годин, щоб його скласти! Туди входив перелік місць у Ліверпулі, де можна було скуштувати українську їжу та напої за ексклюзивними рецептами, де побачити стендап-шоу, де відчути запах українських рослин та квітів тощо», – каже Марія.

Також Марія провела екскурсію для переможниці Євробачення 2016 року – Джамали та її команди.

«Я планував провести три піші екскурсії Ліверпулем, у підсумку провела чотири, оскільки Джамала попросила мене зробити ще одну для них. За останній тиждень я показала Ліверпуль близько 250 українцям. Я трохи виснажилася, бо я поставила волонтерство вище за мою оплачувану роботу за останній тиждень. Але отримую за це вдячність і позитивні емоції від людей. Я вклала багато власних грошей на те, щоб ці тури відбувалися, але я отримав у 100 разів більше, оскільки два готелі Ліверпуля розмістили мене безкоштовно, люди заплатили за мої таксі, щоб я могла приїхати і провести їм екскурсію», – каже дівчина.

Марія зізнається, що втратила дар мови, коли почула про нагороду від прем’єр-міністр Ріші Сунакі. Навіть попросила прочитати їй електронний лист, де повідомляли про нагородження.

«Я взагалі не могла сконцентруватися на тому, що було написано в електронній пошті. Тому попросила прочитати, що там написано. Прем’єр-міністр визнав мою добровільну роботу у захисті українців у Великій Британії, включаючи мої безкоштовні піші екскурсії Манчестером та Ліверпулем для українців. І для мене велика честь отримати це. Я перша українка, яка отримала цю нагороду Points of Light. Я пишаюся тим, що досягла цього лише за рік перебування у Великобританії. Це також моя перша нагорода, і це нереально. Я хочу подякувати Free Manchester Walking Tours за те, що повірили в мою ідею безкоштовних піших турів для українців і KR Spanish and English Tours Liverpool за сприяння цій концепції в Ліверпулі для українців», – зазначила Марія.

Вона каже, що тури є основною причиною, чому вона отримала нагороду, але каже: «Це гірко, тому що, коли я отримую цю нагороду, українців щодня бомблять в Україні. Поки я тут, у безпеці, намагаюся зробити все, що можу, щоб українці відчували себе комфортно».

Фото facebook Марія Романенко

Залишити відповідь