Сьогодні, 31 травня, День народження велосипедного спорту. Віряни вшановують пам’ять святого Феодота. До Нового року залишилось 215 днів.

31 травня 2023 року — середа. 462-й день війни в Україні.

Яке сьогодні, 31 травня, церковне свято

31 травня в церковному календарі – день пам’яті святого Феодота. Жив він в III столітті за часів правління імператора Діоклетіана. Прийняв християнство та навіть приймав в себе вдома вірян, дозволяв проводити богослужіння, таємно ховав тих, хто помер за віру.

Про всі ці справи Феодота імператору не було відомо. Але в тому ж місті жило семеро благочестивих дівиць, які також сповідували християнство і допомагали нужденним. Якось дізнався про це правитель і намагався змусити дівчат поклонитися ідолам. Мучениці відмовилися, за що їх втопили у річці. Феодот прийшов вночі, щоб таємно їх поховати за християнськими традицями. Дізнався про цей вчинок градоначальник і почав вмовляти чоловіка зректися віри. Але Феодот був непохитним. Його довгий час мучили, а потім відсікли голову.

Що не можна робити цього дня

 • Не відмовляйте в допомозі бідним та нужденним.
 • Не варто робити великі покупки.
 • Краще не починати нові справи.

Народні прикмети і традиції на 31 травня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: 

 • дивилися, який сьогодні день: вже розпустилося листя дуба — буде хороший врожай;
 • довго кує зозуля — чекайте на теплі дні найближчим часом;
 • дуб розпустився, а ясен ще ні — влітку стоятиме посушлива погода;
 • від землі йде пар — до дощу;
 • шумить дощова хмара — буде сильний вітер та град.
31 травня довго кує зозуля — чекайте на теплі дні найближчим часом / © pixabay.com
31 травня довго кує зозуля — чекайте на теплі дні найближчим часом / Фото: pixabay.com

Цього дня селяни спостерігали за листям дуба. А ще починали сіяти льон. Щоб вилікувати болі в спині, промовляли спеціальні слова над зрізаною гілкою осики. Вважалося, хто зробить це правильно, того ніколи не потривожать болі в попереку і спині. Останній день травня здавна вважався дівочим. Тому рекомендувалося цього дня знайомитися — стосунки перейдуть на високий рівень.

Погода на 31 травня

Сьогодні, 31 травня, в Києві ясна погода до кінця дня, без опадів. У Львові ясно, опадів не очікується. У Харкові спостерігатиметься ясна погода, без опадів. В Одесі небо затягнеться хмарами вже в другій половині дня, але опадів не передбачається.

Температура повітря в Києві — +24 вдень та +17 вночі. У Львові — +23 вдень та +13 вночі. У Харкові — +24 вдень та +12 вночі. В Одесі — +24 вдень та +16 вночі.

Пам’ятні дати 31 травня

Календар важливих подій в Україні та світі за 31 травня:

 • 1223 рік — монгольські війська під командуванням Субедея і Джебе перемагають русько-половецькі сили у битві на річці Калка;
 • 1859 рік — в Лондоні запускають знаменитий годинник Біг Бен на вежі парламенту;
 • 1868 рік — у Парижі відбуваються перші велосипедні перегони;
 • 1870 рік — професор Едвард Джозеф де Смедт із компанії American Asphalt отримує патент на асфальт (вперше його застосували в липні того же року на Вільям-стріт у Ньюарку);
 • 1879 рік — у Берліні відкривають першу у світі електричну залізницю та демонструють перший електропоїзд, сконструйований Вернером фон Сіменсом;
 • 1884 рік — американський лікар та пропагандист вегетаріанства Джон Келлог отримує патент на кукурудзяні пластівці;
 • 1894 рік — відкривають електричний трамвай у Львові;
 • 1938 рік — українець Антон Губенко здійснює таран та залишається живим;
 • 1946 рік — у Києві створюють літакобудівне конструкторське бюро Олега Антонова;
 • 1988 рік — Всесвітня організація охорони здоров’я оголошує 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day);
 • 1989 рік — на установчій конференції у Неаполі утворюють Міжнародну асоціацію україністів.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 31 травня

Які сьогодні іменини: Богдан, Андрій, Денис, Давид, Павло, Іраклій, Семен, Петро, Федот, Макар, Лев, Василь, Михайло, Олександра, Юлія, Клавдія.

Талісманом людини, народженої 31 травня є турмалін. Відрізняється різноманіттям кольорів. В Європу турмалін завезли 1703 року з Цейлону. Здавна вірили, що цей камінь має лікувальні властивості. Зокрема, лікує захворювання шкіри.

Цього дня народилися:

 • 1919 рік — український літературознавець, історик, археолог, перекладач, бібліограф Леонід Махновець;
 • 1931 рік — учений-українознавець і громадський діяч Кононенко Петро Петрович;
 • 1955 рік — український веслувальник Сергій Чухрай.

Який сьогодні день в Україні і світі

31 травня в Україні і світі святкують День народження велосипедного спорту / © Pexels
31 травня в Україні і світі святкують День народження велосипедного спорту / Фото: Pexels

31 травня в Україні і світі святкують День народження велосипедного спорту. Це свято допомагає долучити до здорового способу життя все більше і більше людей. Дату обрали не випадково, в останній місяць весни 1868 року провели перші в історії велоперегони. Відбулися змагання в передмісті Парижу, в старовинному парку. Дистанція становила 2 км і її найшвидше подолав 19-річний “велогонщик” Джеймс Мур із Великої Британії.

Також 31 травня Всесвітній день блондинок. Молоде, але досить веселе свято. Існує два варіанти його походження. За першим, воно було проведене в США 9 червня 2001 року, коли команда білявок-адвокатес вирішила показати колегам-чоловікам, що вони не гірше за них розуміються в юриспруденції. Свято стало символом захисту інтересів і прагнення довести всім, що на інтелект колір волосся жодним чином не впливає. Згідно з другим варіантом, це свято вперше провели 2006 року під час проведення премії “Діамантової шпильки”, номінантками якої стали відомі спортсменки, акторки, співачки, бізнес-леді.

А ще 31 травня Міжнародний день розсіяного склерозу. Започаткувала подію Міжнародна федерація товариств розсіяного склерозу. Це аутоімунне захворювання, в результаті якого пошкоджуються нерви, спинний та головний мозок людини. Перший випадок був описаний лікарем Жаном Крувельє 1835 року.

31 травня також Всесвітній день без тютюну. День був заснований ВОЗ, щоб привернути увагу людей до небезпеки тютюну та до тих хвороб, які викликає куріння. Археологічні дослідження підтверджують, що корінні народи Американського континенту культивували тютюн приблизно I століття нашої ери. В ті часи рослина відігравала важливу роль в шаманських церемоніях та обрядах.

Залишити відповідь