Залужний твердить, що Україна на полі бою потребує більше зброї

Щоб український контрнаступ просувався швидше, генерал Валерій Залужний, вищий офіцер Збройних сил України, каже, що йому потрібно більше – кожної зброї. І він каже wt всім, хто буде слухати, включаючи його американського колегу генерала Марка А. Міллі. Йому потрібні ці ресурси зараз.

В інтерв’ю The Washington Post Залужний висловив розчарування тим, що, хоча його найбільші західні прихильники ніколи не почнуть наступ без переваги в повітрі, Україна все ще не отримала сучасних винищувачів, але, як очікується, швидко відбере територію у окупаційних росіян. F-16 американського виробництва, обіцяні зовсім недавно, швидше за все, не прибудуть до осені – в кращому випадку.

За словами Залужного, його війська також повинні випустити принаймні стільки ж артилерійських снарядів, скільки їхній ворог, але іноді вони переважали в десять разів через обмежені ресурси.

Тому це мене «дратує», сказав Залужний, коли почув, що довгоочікуваний контрнаступ України на сході та півдні країни розпочався повільніше, ніж очікувалося – таку думку публічно висловили західні чиновники та військові аналітики, а також президент Володимир Зеленський, хоча Залужний не мав на увазі Зеленського. За його словами, його війська щодня набирають деякі позиції – навіть якщо це всього 500 метрів.

“Це не шоу”, – сказав Залужний у середу у своєму кабінеті в штаб-квартирі Генерального штабу України. “Це не шоу, яке весь світ дивиться, робить ставки чи щось таке. Щодня кожен метр здається кров’ю».

“Без повного постачання ці плани взагалі нездійсненні”, – додав він. “Але вони виконуються. Так, можливо, не так швидко, як хотілося б учасникам шоу, спостерігачам, але в цьому їхня проблема».

Протягом останніх 16 місяців 49-річний Залужний стикався з монументальним завданням керувати українською армією проти більших, краще озброєних російських сил, які все ще займають близько п’ятої частини його країни, навіть після успішних контрнаступів минулої осені. Йому це вдалося, зокрема, завдяки перетворенню своїх солдатів на сучасну, спритну силу, навчену тактиці НАТО, і позбувшись надмірно централізованої командної структури радянського типу, яка все ще існувала, коли він вперше вступив на навчання.

Питання, які обтяжують його щодня: коли західні партнери України нададуть йому зброю, яка потрібна, зокрема більше боєприпасів та F-16? І як можна очікувати, що він виконає роботу без них?

Залужний сказав, що він передає свої занепокоєння Міллі, яким він глибоко захоплюється і вважає другом. Вони спілкуються кілька разів на тиждень у розмовах, які можуть тривати годинами.

У цих розмовах Залужний відверто говорить про наслідки: «У нас є домовленість: 24/7, ми на зв’язку. Тому іноді я можу зателефонувати і сказати: «Якщо я не отримаю 100 тисяч снарядів за тиждень, загине багато людей. Ступіть на моє місце”, – сказав він.

Але “не Міллі вирішує, отримаємо ми літаки чи ні”, – сказав Залужний. “Просто поки приймається це рішення, в очевидній ситуації щодня помирає дуже багато людей – багато. Просто тому, що рішення ще не прийнято».

Хоча F-16 зрештою прибудуть, після травневого рішення президента Байдена підтримати міжнародний план підготовки українських пілотів та відправки літаків, обмежені запаси боєприпасів України становлять іншу проблему.

У лютому генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг попередив, що «нинішні темпи витрат України на боєприпаси у багато разів перевищують наші нинішні темпи виробництва». Це означає, що снаряди, які, за словами Залужного, йому потрібні, можуть стати ще дефіцитнішими, чим довше триватиме війна.

Напередодні давно спланованого контрнаступу Україна вперше отримала західні бойові танки, в тому числі Leopards німецького виробництва і бойові машини піхоти. Війська Москви встановили сухопутний коридор між материковою Росією і Кримом, українським півостровом, незаконно анексованим у 2014 році, де Росія має кілька військових об’єктів. Розрив цього зв’язку завдасть значного удару по здатності Росії поповнити запаси своїх сил.

Ці танки і бойові машини дебютували на полі бою, коли контрнаступ почався на початку цього місяця. Кілька з них вже знищені, визнав Залужний, додавши, що «ми не змушували «Леопардів» їздити на парадах або не змушували політиків чи знаменитостей фотографуватися з ними. Вони приїхали сюди на війну. І Леопард на полі бою – це не Леопард, а мішень».

Україна ще не розпочала основний напрямок свого контрнаступу, вважають аналітики. Не всі її спеціально підготовлені сили були віддані лінії фронту, і ті, які все ще намагаються знайти слабкі місця в обороні Росії. Загалом було звільнено близько 50 квадратних миль, повідомили українські чиновники.

Але Залужний також вказав на власну доктрину сил НАТО, яка паралельна російській, сказав він, яка закликає до переваги в повітрі перед початком наземних глибокомасштабних операцій.

«А Україна, переходячи до наступальних операцій, повинна слідувати якій доктрині?» – сказав Залужний. “НАТО? Російської Федерації? Або це не ваша справа? “У вас є власне вчення. У вас є танки, у вас є гармати, у вас є кілька [бойових машин]. Ти можеш це зробити”. Що це таке?”

На своєму командному пункті Залужний має екран, який показує йому все в повітрі в будь-який момент — авіацію країн НАТО на західному кордоні України, його власні літаки в небі над Україною та російські на східних краях. “Скажімо так, кількість літаків, які чергують біля наших західних кордонів, вдвічі більша, ніж кількість російських літаків, які руйнують наші позиції. Чому ми не можемо взяти хоча б третину звідти і перенести сюди?» — запитав Залужний.

Оскільки більш сучасний російський літак Су-35 має набагато більшу дальність радарів і ракет, старі літаки України не можуть конкурувати.

“Ніхто не говорить, що завтра ми повинні переозброїтися і отримати 120 літаків”, – сказав Залужний. “Чому? Мені не потрібно 120 літаків. Я не збираюся загрожувати всьому світу. Досить було б дуже обмеженої кількості. Але вони потрібні. Тому що іншого шляху немає. Тому що ворог використовує інше покоління авіації. Це схоже на те, що ми зараз перейдемо в наступ з луком і стрілами, і всі скажуть: «Ти що, з глузду з’їхав?». Але з цим питанням: “Ні, ні”.

Якщо хтось думає, що український контрнаступ отримав щасливий імпульс минулих вихідних, коли керівник “Вагнера” Євген Пригожин очолив заколот найманців під час наступу на Москву, перш ніж зупинити наступ, Залужний не настільки впевнений. За словами Залужного, сили Пригожина «Вагнера» вже вийшли з лінії фронту після того, як місяць тому захопили східне місто Бахмут, тому помітних змін на полі бою не відбулося.

“Ми не відчували, що їхня оборона десь слабшала чи щось”, – сказав він.

Бійці “Вагнера”, які не хочуть залишатися в Росії або підписувати оборонні контракти з Міністерством оборони Росії, матимуть можливість приєднатися до Пригожина в Білорусі, заявив президент Росії Володимир Путін. Але в той час як деякі найманці, можливо, залишають поле бою, де українські командири часто хвалили їх ефективну, хоча і жорстоку тактику, Залужному, можливо, тепер доведеться розглянути нову, додаткову загрозу своєму північному кордону, оскільки деякі бойовики передислокуються туди.

“У мене багато страхів, і “Вагнер” серед них”, – сказав Залужний. “І вони не єдині. Якщо ми почнемо говорити про це зараз, голова піде обертом. … Наше завдання – підготуватися до найгіршого і максимально можливого розвитку подій. І ми постараємося мінімізувати можливі наслідки того, що може бути».

Одним з найгірших сценаріїв, який повинен розглянути Залужний, є загроза того, що Путін може застосувати ядерну зброю. А минулого тижня Зеленський попередив, що українська розвідка отримала інформацію про те, що російські сили готують «терористичний акт з викидом радіації» на окупованій Запорізькій атомній електростанції, найбільшій атомній електростанції Європи.

Чи дає це Залужному паузу від спроб повернути контроль над станцією в рамках українського контрнаступу?

“Мене це зовсім не зупиняє”, – сказав Залужний. «Ми робимо свою роботу. Всі ці сигнали чомусь надходять ззовні: «Бійтеся ядерного удару». Ну, чи варто нам здаватися?”

Залишити відповідь