Усі 176 пасажирів та членів екіпажу, які перебували на борту літака, багато з яких були громадянами та резидентами держав-заявників, загинули в авіакатастрофі

Україна, Канада, Велика Британія та Швеція подали спільний позов проти Ірану до Міжнародного суду ООН через збиття Тегераном літака рейсу PS752 “Міжнародних авіаліній України” 8 січня 2020 року.

Про це йдеться у спільній заяві держав-позивачів, яка оприлюднена на сайті МЗС України, пише Суспільне.

У своїй заяві чотири країни стверджують, що Іран порушив низку зобов’язань за Монреальською конвенцією внаслідок збиття 8 січня 2020 року військовослужбовцями Корпусу вартових ісламської революції Ірану цивільного літака “Міжнародних авіаліній України” рейсу PS752.

Усі 176 пасажирів та членів екіпажу, які перебували на борту літака, багато з яких були громадянами та резидентами держав-заявників, загинули в авіакатастрофі.

“Тегеран також згодом не зміг провести неупереджене, прозоре і справедливе кримінальне розслідування відповідно до міжнародного права”, — стверджують країни-позивачки.

Україна, Канада, Швеція, та Велика Британія намагаються обґрунтувати юрисдикцію Суду на підставі пункту 1 статті 36 Статуту Суду та пункту 1 статті 14 Монреальської конвенції, сторонами якої є всі чотири заявники та Іран.

“Таким чином, члени Координаційної групи вимагають, щоб Міжнародний суд виніс рішення щодо цього спору та визнав, що Іран вчинив міжнародно-протиправне діяння відповідно до норм міжнародного права. Члени Групи також вимагають, щоб суд зобов’язав Іран публічно визнати міжнародно-протиправні дії та бездіяльність і публічно вибачитися перед заявниками та сім’ями жертв”, — йдеться у спільній заяві.

Міжнародний суд ООН є головним судовим органом Організації об’єднаних націй. Він був створений відповідно до Статуту ООН у червні 1945 року.

16 квітня суд в Ірані виніс вироки 10 іранським військовослужбовцям у зв’язку з катастрофою літака авіакомпанії МАУ над Тегераном у 2020 році. Зазначається, що командира ЗРК “Тор М-1”, з якого було збито літак, засудили до 13 років позбавлення волі, а дев’ять інших отримали строки від одного до трьох років позбавлення волі.

Міжнародна група з координації допомоги жертвам рейсу PS752 вважає, що судовий процес Ірану у справі збиття українського літака МАУ не був неупередженим та прозорим, і заявляє, що докладе усіх зусиль для забезпечення справедливості.

Що відомо про збиття літака МАУ у Тегерані

Літак МАУ зазнав катастрофи 8 січня 2020 року незабаром після вильоту з аеропорту Тегерана. Він прямував до Києва. На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, всі вони загинули.

11 січня Іран визнав, що випадково збив літак Boeing-737, який належить українським Міжнародним авіалініям. Командувач аерокосмічними силами Корпусу Вартових Ісламської революції бригадний генерал Амір Алі Гаджизаде заявив, що бере на себе всю відповідальність за збиття українського літака.

24 червня 2021 року офіційна судово-медична експертиза катастрофи літака МАУ, яку проводили Канаді впродовж восьми місяців, нібито не виявила підтверджень, що літак було збито навмисно.

Іран взяв на себе всю відповідальність за збиття літака МАУ і заявив про готовність виплатити однакову компенсацію родичам всіх жертв.

Через майже два роки після катастрофи почали судити військових, причетних до трагедії, проте нікому крім іранського слідства досі невідомі ні їхні імена, ні військові звання. На всі вимоги українського уряду та урядів членів родин загиблих допустити незалежних експертів до розслідування влада Ірану відповідав відмовами.

Залишити відповідь