Загалом Марія Романенко організувала екскурсії для понад 850 українців і на цьому зупинятися не планує

Українська журналістка Марія Романенко у травні отримала нагороду від прем’єр-міністра Ріші Сунак Points of Light, якою відзначають видатних волонтерів по всій країні. Вона отримала нагороду завдяки своїй ініціативі – організації безкоштовних екскурсій у Манчестері для українців.

Звідки з’явилася така ідея і як її вдалося втілити Марія Романенко розповіла networkua.com. 

ДОБИРАЛАСЯ ДО БРИТАНІЇ З УКРАЇНИ – ТИЖДЕНЬ

Коли почалася війна, у Марії була лише година, щоб визначитися залишатися в Україні, чи їхати до Британії. Вона вирішила їхати разом зі своїм коханим, який родом з Британії. Так Марія стала однією з перших українок, яка приїхала під час війни з України до Британії. Вона одна з перших, хто розповів тут про війну і про те, як доводилося українцям вибиратися з країни.

«Я навчалася п’ять років у Британії, закінчила університет University of Leeds у 2014 році і повернулася в Україну, – каже Марія. – Коли почалася війна, мене розбудив мій хлопець Джез і сказав, що їде до Британії. Він сам родом з Манчестера і жив разом зі мною в Україні. 24 лютого у мене була година, щоби вирішити, чи залишаюся в Україні, де у мене все життя, чи їду з коханим. Я поїхала».

Про свою дорогу Марії є що згадати. Вона, як і тисячі українців, витратила на дорогу багато годин, а на кордоні доводилося стояти у натовпі без їжі, води і відпочинку добу. Щоб добратися до Британії – витратила майже тиждень.

«Дорога була дуже довгою. З Києва до Львова ми їхали 10 годин, хоча зазвичай на це йде вдвічі менше часу. Потім був Шегіні – пункт пропуску на кордоні з Польщею. Температура опускалася до -4 і був натовп з десятки тисяч людей. Спочатку це усе було мирно, а потім почалася штовханина. І це було жахливо, – згадує Марія. – Мені зовсім випадково вдалося швидше перетнути кордон, ніж моєму хлопцеві. Він залишився у цій штовханині. І лише через кілька годин мені вдалося витягнути Джеза, коли я пояснила прикордонникам, що він британець. Ми провели 23 години на ногах, без їжі, без води, туалету і відпочинку.

Потім ще чотири дні нам довелося залишатися у Польщі, щоб вирішити мою візову ситуацію. Ще на початку лютого я подалася на туристичну візу до Британії, але мені її не відкрили. Тому в’їхати до Британії я не могла. Ми поїхали до Варшави у посольство Британії, щоб дізнатися, у чому проблема. Але це було досить важко.

Коли я була на кордоні в Україні, у тому багатотисячному натовпі, я вела прямий стрім для ВВС. І до моєї історії була прикута увага багатьох медійників. Тому коли не змогли розв’язати проблему з візою, звернулася по допомогу до журналістів і зрештою отримала спеціальну візу visa waiver, за якою дозволено в’їхати до Британії лише певним рейсом літак».

ПРОВЕЛА ШІСТЬ БЕЗКОШТОВНИХ ЕКСКУРСІЙ У МАНЧЕСТЕРІ”

2 березня Марія приїхала до Британії у Манчестер. Її багато запрошували на радіо, телебачення, щоб розказала про ситуацію в Україні. А вдома вже окупували частину Київської області. Це було страшно, бо це було близько біля будинку її тата, який пішов у ТРО. Марія зізнається, що це були дуже нелегкі дні.

«Наприкінці березня за спрощеною системою дозволили в’їзд українцям до Британії. Розуміла, що приїде багато людей, їм потрібно буде допомагати, – продовжує Марія. – Я добре знаю англійську та українську мови, тому зареєструвалася у місцевій раді як перекладачка. І багато комунікувала з українцями, допомагала їм розібратися у британській системі».

Попри зайнятість Марія вирішила допомогти українцям освоюватися у Манчестері і насамперед познайомити їх з містом, у яке вони приїхали. Так з’явився цілий проект, який відвідало майже 850 людей.

«Я колись була на безкоштовній екскурсії Манчестером і мені дуже сподобалося. Написала екскурсоводці Меган з Free Manchester Walking Tours, яка проводила екскурсію, і запропонувала провести безкоштовну екскурсію для українців. Вона погодилася. У травні організували першу екскурсію. Екскурсовод розповідала про Манчестер, я перекладала, – продовжує Марія. – Думала, що це буде одна екскурсія і зовсім не очікувала такого попиту. На екскурсію зареєструвалося майже 120 людей.  Все минуло чудово. На той час я вже готувала ще одну екскурсію. Щоразу думаю, що таке вже неактуально, але охочих не стає менше. На останній екскурсії, яку провели тиждень тому, зареєструвалося 140 людей. Досі є попит і досі ми це організовуємо.  Я вже провела шість екскурсій у Манчестері».

ПРИЄМНО, КОЛИ ВЛАДА ВІДЗНАЧАЄ ТВОЮ РОБОТУ”

У травні Марія організувала безкоштовні екскурсії для українців ще й у Ліверпулі, де відбувалося «Євробачення».

«Я знала, що приїде багато українців у Ліверпуль на Євробачення. Почала звертатися до компаній, які проводять екскурсії у Ліверпулі. І хоч мені відповіли не одразу, та все ж погодилися. Ми провели чотири екскурсії у Ліверпулі, на яких теж було багато українців. А ще організували окрему екскурсію для команди Джамали, яка виступала на Євробаченні», – згадує дівчина.

Вдячні відгуки українців після екскурсій ще більше надихають Марію. А ще вона була приємно вражена, що її діяльність навіть відзначив Прем’єр-міністр Британії.

«У кінці квітня до мене звернулися з британської влади. Сказали, що чули про мої екскурсії. Попросили надіслати більше інформації про мене та про екскурсії. Я все це відправила, – каже Марія. – А вже на початку травня мені написали, що Прем’єр-міністр Ріші Сунак призначив мені премію Points of Light, яка видається волонтерам, головам благодійних організацій і лідерам суспільства. Я була у шоці, тому що мені ніколи не давали жодних нагород. Це була моя перша нагорода. Я навіть не могла говорити, а кричала від радості. Мені було дуже-дуже приємно, що про мене знає Прем’єр-міністр Британії і вирішив відзначити мою волонтерську роботу. Звісно, найприємніша подяка, коли на екскурсії приходять українці і їм це подобається. Але приємно, коли влада відзначає твою роботу. Я порахувала, що  20% людей, які приїхали у Манчестер з України під час війни, були на моїх екскурсіях.

“НЕ ОЧІКУВАЛА, ЩО ЕКСКУРСІЇ НАБЕРУТЬ ТАКОГО МАСШТАБУ”

Марія каже, що зупинятися не планує і має намір «освоювати» нові міста, а паралельно планує нові екскурсії у Манчестері.

«Не очікувала, що екскурсії наберуть такого масштабу. На них було майже 850 людей. Це шість екскурсій у Манчестері та чотири екскурсії у Ліверпулі. Мене часто питають, чи будуть інші міста. Я наразі думаю, про те, щоб це переросло у щось більш організоване і масштабне, – продовжує розмову Марія. – До мене звернулися з Манчестерського університету і запропонували зробити екскурсію українцям, які живуть далеко від Манчестера. Їм оплатять дорогу. Тому на вересень планую дві нові екскурсію у Манчестері. Так що це точно не остання екскурсія.

Окрім проведення екскурсій, Марія також займається іншими волонтерськими питаннями. 22 липня у Манчестері відбудеться матч крікету Ashes (Англія-Австралія) на Old Trafford Cricket Ground. Для Англії це дуже важливий вид спорту.

Марія вирішила познайомити з крікетом українських дітей. Також організувала почесну варту з українськими дітьми під час матчу.

«Я виявилася у більш вигідній ситуації, ніж більшість українців, які приїхали до Британії, – каже Марія. – Я добре знаю мову, у мене є психологічна підтримка завдяки моєму хлопцеві, а багатьом людям значно складніше. Тому я можу і буду допомагати українцям у Британії».  

Залишити відповідь