П’ять важливих питань про ринок нерухомості у Британії

Нерухомість у Лондоні дорога, але це хороше вкладення капіталу, вважає рієлтор Максим АНДРІЄНКО.

В інтерв’ю Networkua.com Максим Андрієнко розповів, які переваги купівлі нерухомості у Лондоні та за межами міста. А також, що обов’язково потрібно знати при купівлі квартири.

 Які райони у Лондоні найбільш популярні серед покупців?

У  Лондоні є кілька напрямків, які цікаві людям. Якщо родина з дітьми, то дивляться на кілька критерій. Перший критерій – це школи. Для родини з дітьми в Англії це дуже принципове і важливе питання. Якщо немає гарної школи в районі, то немає сенсу в цьому районі залишатися.

Буває так, що люди купили нерухомість в одному районі, а коли з’являються діти, вони свій дім або квартиру здають, а самі орендують у зовсім іншому районі, щоб мати змогу дитину відправити в школу. Тому райони з хорошими школами завжди користуються попитом.

Також важливе значення має гарне сполучення з місцем роботи. Якщо взяти території за Лондоном, то це Слау, Рейдін – це райони, які недалеко від тих місць, де зараз проходить Елізабет Лайн.

Якщо говорити про східні частини, то це район Шенфілду, Весексі. Там є кілька місць, які добре сполучаються, перш за все, завдяки Елізабет Лайн, і по-друге, завдяки поїздам.

У Лондоні родини з дітьми зазвичай надають переваги районам Річмонд, Твікенем, К’ю, Барнет. Райони, які не так близько до центру, але вони доволі добре сполучені, там зелена тиха територія, немає метушні і гарні школи.

А якщо хочуть придбати нерухомість, наприклад, для дітей, які навчаються в університеті, або це інвестиція, то краще розглядати варіант ближче до центру. Варті уваги одна-двокімнатні квартири. Будинки для інвестицій – не найкраща ідея, саме в Лондоні, і ближче до центру. Така нерухомість буде коштувати набагато дорожче.

Які переваги чи недоліки придбання нерухомості у різних районах Англії і  різниця вартості купівлі на околицях Лондона та за містом?

Перевага придбання нерухомості у Лондоні насамперед у тому, що вартість цієї нерухомості з часом може зрости вдвічі, а інколи на 120-150%  за 10 років. Тому це дуже вдалий спосіб збереження капіталу.

Негативні моменти – це вартість, оскільки ціна починається від 300 тисяч фунтів за квартиру з однієї спальнею, площею від 40-45 квадратів. І це далеко не центральні райони, а околиці міста.

Якщо взяти, наприклад, нерухомість за Лондоном, переваги будуть в тому, що буде зелена, тиха територія без метушні. Там можуть бути гарні школи, чисте повітря. Ці райони можуть бути дуже добре сполучені і ціна набагато нижча,

аніж в Лондоні. За ті ж 300-400 тисяч фунтів можна навіть будинок знайти, Мілтон Кінз, Лейтон чи Станстедом. Тобто за ціну однокімнатної квартири в Лондоні можна придбати чудовий будинок із садом за містом. Але варто врахувати, що ціна на нерухомість росте набагато менше. І за 10 років вона може зрости на 20-30%, максимум – на 50%.

Також за межами міста варто врахувати транспортні недоліки. Якщо живете у Кенті, Сарі чи якомусь іншому районі, то залежні від поїздів. І вже набагато менше часу зможете провести у Лондоні,

Так само на добирання поїздами можуть впливати страйки або потяг може запізнитися, відповідно, є ризик запізнитися на зустріч чи на роботу.

Тож маємо недолік життя за місто – вартість проїзду велика і водночас невелика надійність. На машині в Лондон їздити також не найкраща ідея, тому що трафік не дозволяє вільно пересуватися.

Ще один недолік життя за місто – це вартість проїзду громадським транспортом. Вартість щорічно дорожчає. Наприклад, проїзний у Лондоні для першої-другої зони коштує від 1200-1400 фунтів на рік. Тож якщо проживаєте за місто, майте на увазі що проїзний буде вартувати не менше 5-7 тисяч на рік.

Які основні аспекти законодавства при придбанні нерухомості?

Цим питанням мають займатися юристи, Але все ж варто сказати про такі, основні моменти. В Англії при купівлі нерухомості є leasehold і freehold. Тобто коли ви купуєте квартиру, швидше за все це буде leasehold, на певний термін. Це може бути 99, 125, 250 років. Якщо це 100 років і більше, то взагалі ніяких проблем немає. Якщо менше 80 років, то ліквідність нерухомості значно знижується, оскільки буде важко або неможливо отримати іпотеку.

При придбанні варто враховувати те, що в Англії перевірка на відмивання коштів проводиться дуже ретельно і людина має підтвердити, звідки є кошти на придбання нерухомості, чи вони «чисті», чи задекларовані тощо.

Які питання придбання нерухомості варто врахувати іноземцям?

Для іноземців практично такі самі умови, як і для британців. Відмінність буде для тих, хто має паспорти або якісь відношення до країн з чорного списку, зокрема, Північна Корея, Афганістан, Еритрея, Росія, Пакістан і декілька інших.

Тобто країни з дуже низькою кредитною спроможністю, там де великий відсоток корупції, країни-агресори. Швидше за все, люди з цих країн придбати нерухомість не зможуть взагалі.

Для всіх інших стандартні правила – перевірка коштів, їх задекларованість. Якщо це все пройдено, то жодних проблем немає виникнути.

Але майте на увазі, що володіння нерухомістю у Британії не дає право отримати візу  чи вид на проживання в країні.

Якщо нерухомість придбали для того, щоб здавати в оренду, тобто для заробітку, то при наступному продажі на різницю в вартості доведеться заплатити податок.

Розмір податку залежить від конкретної ситуації. Краще про це порадитися з фінансовим консультантом, але це у середньому 20%. Наприклад, придбав за 500 тисяч, продав за 600 тисяч, от на 100 тисяч буде податок.

Які є зміни на ринку нерухомості, залежно від світових тенденцій та економічних ситуацій? Чи можна очікувати зниження цін на нерухомість у Британії?

Британський ринок доволі збалансований, тому він більш стримано реагує на такі фактори. Дехто очікував, що ціни впадуть на 20-30% чи навіть на 50% впадуть, коли буде голосування за Brexit, тому що Британія може вийти з Євросоюзу. Але їх сподівання не справдилися. Ціни, залишились на тому ж рівні, що і були.

Під час ковіду активність на ринку була дуже невелика. Це було пов’язане з певними обмеження переміщення через карантин. Тоді було небагато транзакцій. У деяких випадках люди, щоб швидше продати свої нерухомості, і

ті, в яких була критична ситуація, знижували ціни. Але ці знижки були 5-10%. Коли, починаючи з 2021 року, обмеження щодо ковіду почали знімати, ми побачили різкий стрибок купівлі та оренди на нерухомість. Це продовжилося і в 2022 році через певні економічні наслідки локдауну та війни в Україні. Останнім часом ми продовжуємо спостерігаємо і зріст.

Зростає інфляції, збільшується вартості проживання. Але ринок нерухомості продовжує рухатися і великих коливань в ціновому діапазоні також не помічено.

Дуже часто інвестори можуть купити 2, 3, а то й 10 квартир одразу. Це інвестори з-за кордону, для кого зараз різниця в вартості валют дає додаткову знижку. Відповідно, там, де не можуть придбати місцеві жителі, там заходять іноземні інвестори, тому ринок продовжує рухатися.

Так, у цьому році він не такий активний, як в попередніх, але різких сплесків чи падінь на ринку нерухомості у Британії останнім часом немає.

Залишити відповідь