Діти розповідають про вторгнення росії в Україну та заохочують підтримати Україну

Діти-журналісти з України створили документальний фільм “Війна очима дітей”. Його вже показали у Польщі, Італії та Великобританії.

Автором сценарію стала журналістка Марися Томашевська, яка родом з Івано-Франківська. Очима дітей розповідають про вторгнення росії в Україну та заохочують підтримати нашу країну. 

Networkua.com Марися Томашевська розповіла, як з’явилася ідея фільму і чи важко його було знімати.

Марися одна із тих, чиє життя дуже різко змінила війна. Її батько був кадровим військовим, який служив 33 роки. Він загинув під Одесою у перший день війни – 24 лютого 2022 року. Тому розказує про війну разом з дітками, у яких війна відібрала спокійне життя і дім.  

 Фільм підготували діти-журналісти телепрограми «Подружки». Ними опікується Марися Томашевська. Проєкт об’єднав 20 дітей з різних міст України. Багато з них переїхали з окупованих територій до Івано-Франківська.

“Ми спочатку зробили фотовиставку  “Діти за мир” із світлинами дітей, які приїхали з окупованих територій на захід України. Її показали у Женеві. Там під час аукціону картин української авторки разом з місцевою асоціацією українців та посольством України у Швейцарії зібрали допомогу для наших військових, – розповідає Марися. – У серпні 2022 року одна з моїх учениць мала їхала до Туреччини на міжнародний конкурс краси. Потрібно було показати історію України. І тоді я вирішила використати цю можливість і розповісти про війну в Україні через історії дітей. На підготовку фільму було три дні. Діти писали свої тексти, я їх редагувала під текст в ефірі”.   

«Подружки» зняли короткий фільм. Але він постійно доповнюється. Його вже переклали на кілька мов, щоб показати у різних країнах.

«Діти, які знімаються у фільмі, підготовлені, бо вони працювали ще до війни журналістами навіть на серйозних міжнародних заходах. Вони розповідають у фільмі, як жили до війни, чим займалися і що окупант зруйнував їхні життя і плани. Але попри все, українці не здаються і борються.  Ці діти розповідають на своїх прикладах, хто такі українці. Показують, що ми маємо смак і стиль, що ми виховані, освічені і не такі, як говорить про нас російська пропаганда», – пояснює Марися.

Спочатку фільм показали в Італії з італійськими субтитрами.

«У місті Козенце вперше показали фільм «Війна очима дітей». Не всі розуміли, що ми хочемо показувати. Але коли попросили більш детально приділити увагу, тоді люди перейнялися», – згадує Марися.

У грудні 2022 року фільм продемонстрували у Британії, додавши англійські субтитри.

«Виступали та показували фільм діткам в українській школі святої Марії. Нею опікується посольство України. Зустрілися з представницею лондонської аристократії Джаніс Птіт.  Фільм нікого не залишав байдужим. Наприклад, свою історію розповіла Агнія Ткаченко, яка зараз навчається у приватній британській школі. Війна її з батьками застала у Києві. Родині вдалося вибратися. Дівчинку у Британії взяли безкоштовно на навчання до престижної школи. Вона відмінниця і приймає активну участь у житті школи. Але вона сумує за Україною. І саме у Британії  наш фільм сприйняли найкраще. Британці дуже переймаються ситуацією в Україні. Після фільму люди плакали», – каже Марися.  

Фільм «Війна очима дітей постійно доповнюється, додаються нові розповіді, субтитри іншими мовами.

«Були з фільмом на Днях української культури у рамках Каннського фестивалю. Зараз співпрацюємо з однією благодійною американською організацією. Хочемо в Америці показати фільм, щоб американці побачили ситуацію в Україні через розповіді наших дітей. Але я дуже хочу, щоб діти повернулися з Європи в Україну після війни і могли тут використати знання, які отримали. Тому ми, як і усі українці, дуже чекаємо на Перемогу», – каже Марися Томашевська.

Залишити відповідь