Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі на брифінгу 7 серпня сказала, що до списку Світової спадщини в небезпеці буде рекомендувати зарахувати Софійський собор, Києво-Печерську лавру й історичний центр Львова. Про це йдеться в записі брифінгу, пише Суспільне.

“ЮНЕСКО нещодавно рекомендувала додати до переліку об’єктів Світової спадщини в небезпеці ще два об’єкти в Україні, з огляду на загрозу їхньому збереженню. Це собор святої Софії та прилеглі чернечі будівлі, Києво-Печерська лавра – у Києві, а також ансамбль історичного центру Львова”, – повідомила на зустрічі з журналістами К’яра Децці Бардескі. Культура має велику вагу та впливає на стійкість нації під час війни, як запевняє очільниця.

Києво-Печерська лавра

Києво-Печерська лавра. Києво-Печерська Лавра Фото: Олександр Ткаченко/Telegram

Софійський собор

Софійський собор.

Площа Ринок, Львів

Площа Ринок, Львів. AP

Остаточне рішення щодо цих об’єктів комітет Світової спадщини ЮНЕСКО ухвалить на зустрічі цього вересня.

Очільниця Бюро також підбила підсумки місії ЮНЕСКО в Одесу після російських ракетних атак 20–23 липня. Як зазначають у Мінкульті, місія провела комплексне технічне оцінювання шкоди, завданої культурним та релігійним цінностям. Це охплювало інвентаризацію та документування обʼєктів, оцінювання структурної цілісності та візуальний огляд стійкості будівель для визначення ступеня їхнього пошкодження. ЮНЕСКО мобілізувала фінансування для перших робіт в Одесі через фонд для надзвичайних ситуацій.

А звіт ЮНЕСКО про завдану Одесі шкоду можна буде використати в міжнародних судах.

Одеський Спасо-Преображенський собор після ракетного обстрілу РФ

Одеський Спасо-Преображенський собор після ракетного обстрілу РФ. Одеський Спасо-Преображенський собор сильно пошкоджений після ракетних обстрілів Росії в Одесі 23 липня 2023 р. Фото: Associated Press

“ЮНЕСКО не має мандату для розслідування. Натомість детальне документування ЮНЕСКО може бути застосовне відповідними органами. Були приклади цього в минулому, зокрема у випадку завдання шкоди спадщині в Тімбукту, Малі, у 2013 році. Документація ЮНЕСКО була використана Міжнародним кримінальним судом для розслідування”, — каже К’яра Децці Бардескі.

ЮНЕСКО загалом зафіксувало збитків для культурної спадщини в Україні на 2,5 мільярда доларів, але за наступні 10 років ця цифра, як прогнозується, росте до 7 мільярдів.

Залишити відповідь