Андрій Тодос розповідає про український футбол англійською мовою, щоб про нього дізналося більше людей

27-річний британський спортивний журналіст Андрій  ТОДОС завжди вболіває за українські футбольні команди. Він ретельно стежить за усіма іграми, трансферами та змінами в українському футболі і знайомить з цим британців. Протягом п’яти років Андрій понад 50 разів приїжджав до України на футбольні матчі. 

«Я завжди мав до України близькі відчуття, і навіть незважаючи на те, що  народився у Британії, не забував про українське. Перший футбольний матч, який я пам’ятаю, – це саме матч Україна-Британія у Лондоні. Після того, я почав вболівати за український футбол. Звичайно, стежу за британським футболом, але вболіваю за український футбол. Якщо будуть грати футбольні команди з України та Британії, я завжди буду вболівати за українську команду», – сміється Андрій. 

«Я часто чую здивування від колег, мовляв, у Британії грають футбольні топ-команди, а я приїжджаю в Україну, щоб подивитися український футбол, який нижчий за рівнем. Але мені це цікаво. Я хочу покращити знання про український футбол та популяризувати його», – продовжує Андрій.

П’ять років тому Андрій Тодос почав почати вести блог про український футбол англійською мовою в інстаграмі та твіттері.

«Я після університету мав намір працювати в ІТ-компанії. У мене було трохи часу до роботи і я вирішив почати вести блог про український футбол англійською мовою. Подумав, маю час, маю знання, тому можу краще це висвітлювати, ніж журналісти, які не є українцями. У блогах розповідаю про трансфери, про результати матчів, про гравців, які грають за кордоном, беру інтерв’ю в українських спортсменів, готую інформацію про український футбол на радіо та телебачення. І так триває вже п’ять років. Я вже п’ять років інтегрований в українській спортивній журналістиці. Можна сказати, що я головний англомовний український футбольний журналіст. А головна мета була розказати про український футбол і таким чином показати українську культуру та Україну», – пояснює Андрій.  

«П’ять років тому інтерес до українського футболу був, бо команди достойно виступали у Єврокубках. А через початок повномасштабної війни зацікавленість до України зросла суттєво. І українським спортом також стали цікавитися більше. Але тепер іноді доводиться говорити про футбол через призму війни, зокрема, як продовжують грати під час повітряних тривог.  За останні півтора року багато українських футболістів доєдналися до європейських команд і вболівальникам цікаво, як вони грають. Про все це я розказую», – каже спортивний журналіст.

Андрій був на багатьох футбольних матчах в Україні і від цих поїздок не відмовився навіть під час війни.

«Вважаю, що не можна бути експертом українського футболу, якщо не дивишся його наживо. Дуже важливо спілкуватися з футболістами, тренерами. Я хочу бути усередині українського футболу, щоб мати більше розуміння, що відбувається, щоб відчувати, як український футбол продовжує жити. Через те, що я був на багатьох матчах українських футбольних команд, відомий футболіст Андрій Шевченко знає мене. І це приємно, що маю можливість спілкуватися з кумиром дитинства», – зізнається Андрій.

Щоб краще розуміти український футбол Андрій з друзями влітку 2021 року об’їхав майже усю Україну.  

«Я і двоє моїх друзів робили англомовний подкаст про український футбол. За два з половиною тижні відвідали в Україні усі професійні клуби – а це 63 футбольні команди. Були у Маріуполі, Миколаєві, Закарпатті. Тому я маю розуміння, чим важливі ці клуби. І цей тур Україною – це мої найяскравіші враження про український футбол. Було багато екстриму і кайфу. На жаль, багато з тих міст, де я був, зараз або під окупацією росіян, або зруйновані, як, наприклад, Маріуполь, Нова Каховка. І там навряд чи буде вже так, як я це бачив», – розповідає Андрій.

Андрій каже, що дуже важливо, що в Україні продовжують розвивати футбол, незважаючи на війну.

«Багато людей здивовані, коли я розповідаю, що спорт в Україні продовжується, що стадіони відкриті для гри у футбол. Хоча деякі, на жаль, зруйновані. Але футбол продовжує існувати і це великий позитив. Бо якби цього не було, тоді б ціла генерація гравців зникла, був би великий спад у футболі. Думаю, що важко його відродити, якщо 2-4 роки професійного спорту не існує. Добре, що через шість місяців після війни в Україні відновилися футбольні матчі», – зазначає журналіст.

Андрій Тодос вчергове приїде в Україну на День Незалежності, щоб зробити для британських медіа серію репортажів про український футбол.

«Я за час війни був в Україні 5 разів, робив репортажі з матчів. Люди хочуть знати, як усе змінилося під час жорстких обмежень. Звісно, спочатку було незвично чути сирени під час матчу, а тепер адаптувався, тому поїздки будуть продовжуватися. В Україні почався футбольний сезон і за два тижні я знову планую поїздку. У мене вже традиція – приїжджати щороку на День Незалежності в Україну, – каже Андрій. – Роблю зараз для британського радіо аудіодокументальний проєкт про футбол в Україні під час війни, тому відвідаю кілька матчів і зроблю інтерв’ю з футболістами.  Я був на перших матчах минулого серпня. І хоч вболівальників через безпеку не пускають на стадіони, але футбол повернувся на українські стадіони».

Залишити відповідь