Одеський міжнародний кінофестиваль минулого року не відбувся в Україні через війну, але цього року він зустрічатиме гостей в Одесі та Чернівцях з 19 по 26 серпня

Червона доріжка, зірки кіно, прем’єри фільмів, нагороди – Одеський міжнародний кінофестиваль був одним із найбільших глядацьких кінофестивалів у Східній Європі. Таким він був майже 11 років. Його проводили у липні в Одесі. На кінофестиваль з’їжджалося  багато учасників. І так було щороку з 2010 року.  

Але у 2022 році через повномасштабне вторгнення рф, кінофестиваль не відбувся. У цей період він, як і мільйони українців, став «біженцем». Національна конкурсна програма 13-го Одеського міжнародного кінофестивалю пройшла у межах Варшавського міжнародного кінофестивалю.

Цього року Одеський кінофестиваль повернувся в Україну. Щоправда, відбудеться він одразу у двох містах – Одесі та Чернівцях з 19 до 26 серпня. 

 Основні кінопокази заплановані у Чернівцях. Торік директорка Одеського міжнародного кінофестивалю Анна Мачух відвідала фестиваль “Миколайчук OPEN” у Чернівцях. За її словами, місто є одним із найбезпечніших у країні й це вплинуло на вибір міста проведення кінофестивалю.

В інтерв’ю Networkua.com Анна Мачул розповіла, чому вирішили повернути фестиваль до України і чим здивують глядачів цього разу.

Минулого року фестиваль не відбувся, цього року від буде у Чернівцях. Чому його вирішили відновити і чому обрали Чернівці? 

Минулого року ОМКФ (Одеський міжнародний кінофестиваль – авт.) відбувся, але у роздільному вигляді на кількох міжнародних майданчиках. Зокрема Національний конкурс ми провели в межах Варшавського кінофестивалю. Цьогоріч ми зрозуміли, що час повертати фестиваль в Україну і обрали для цього Чернівці та Одесу, як питоме серце ОМКФ. 

На Чернівці вибір пав з міркувань безпеки глядачів та гостей. Тим не менш, глядачі мають змогу переглянути фільми двох спеціальних програм і в Одесі, а саме “Найкраще європейське кіно” та “Зроблено в Одесі”. Також частина професійних заходів відбудеться з 28 по 31 серпня у Гдині (Польща).

Чим цей фестиваль буде відрізнятися від минулорічних?

Найбільша відмінність полягає в тому, що Чернівці для нас – зовсім новий фестивальний майданчик. Так, тут вже двічі відбувся фестиваль «Миколайчук Open» і ми дуже вдячні центру імені І. Миколайчука, який на час проведення фестивалю стане для нас домівкою разом з кінотеатром “Чернівці”. А індустрійні заходи пройдуть в офіційному партнері ОМКФ — готелі “Буковина”.

Яким організатори бачать проведення саме у Чернівцях? Що очікує глядачів?

У Чернівцях впродовж 19-26 серпня ми проведемо дві конкурсні програми, Національну та Міжнародну, а також заходи професійної секції Film Industry Office для фахівців кіногалузі та майстер-класи в межах Літньої кіношколи. Окрім цього, на глядачів чекає безліч показів фільмів зі спеціальних програм, де представлені як міжнародні, так і українські стрічки.

Скільки фільмів буде представлено? Якою буде тематика кінофестивалю, напевно будуть фільми про війну? 

Загалом, до Національної конкурсної програми увійшли 10 повнометражних фільмів, а до Міжнародної європейської конкурсної програми – 7 повнометражних фільмів. Тематика конкурсних робіт дуже різна, але кожна з них варта уваги. Щодо фільмів воєнної тематики, у нас є спеціальний блок показів, де представлені такі стрічки. Це “Хроніки війни” та блок “Так переможемо!”.

Хто буде запрошений на фестиваль з відомих зірок? Що очікує глядачів, що очікує учасників?    

На 14-му ОМКФ будуть присутні творчі групи багатьох з представлених в програмах фільмів. Зокрема й іноземні гості, наприклад Ерік Вайнріб, співрежисер фільму “Крик моєї крові: історія Gogol Bordello”. А також журі, серед яких режисерка Теона Струґар Мітевська, сценарист і продюсер Вацлав Маргоул та інші. Також до нас приєднаються українські зірки – режисер і актор Ахтем Сеітаблаєв, режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук, режисерка Марина Ер Горбач та багато інших. 

Зараз часто звучить думка, чи доречно і чи на часі зараз організовувати такі заходи? 

Культура завжди була і є на часі. Це невід’ємна складова нас, як усвідомленої нації, і ми повинні її в собі плекати та виховувати. Подібні заходи, на кшталт фестивалів, це не лише про розваги аудиторії. Вони несуть освітню та просвітницьку функції, а також забезпечують співпрацю всередині професійного ком’юніті. 

Яка мета цьогорічного Одеського кінофестивалю?

Насамперед ми прагнемо показати українському глядачу його кінематограф, розкрити в ньому нові сенси і знову наголосити на тому, що культура – це вкрай важлива галузь, без якої неможливе повноцінне функціонування цивілізованого суспільства. 

Як бачать розвиток фестивалю організатори на майбутнє?

Звісно, ми дуже сподіваємось на те, що наступний Одеський міжнародний кінофестиваль повноцінно повернеться в Одесу. І дуже віримо в те, що це буде можливо в майбутньому. Проте ми знаходимось в таких реаліях, що будувати довгострокові плани видається неможливим. Тому на майбутнє ми готуємось до всіх викликів, з якими можемо зіштовхнутися, аби бути готовими проявляти гнучкість в організації, як ми зараз це робимо. 

Залишити відповідь