Чи уявляєте ви світ без готівки? Взагалі! Розрахунки всюди і з усіма  будуть лише картками, телефонами, або ж новими способами, які винайдуть. На Лондонській конференції з відновлення України заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма оголосив про те, що Україна працює над планом запровадження безготівкової економіки, тобто кешлес. Головний аргумент – це перший крок до подолання корупції і зниження рівня тіньової економіки.

Ми взялись за цю тему, адже заява амбіційна. Невже Україна стане першою країною, яка повністю відмовиться від готівки? Чи можливо це і коли? А головне – як сприймають таке нововведення громадяни?

Кешлес – це популяризація безготівкових розрахунків. І тут Україна – молодець. Зараз вона наздоганяє країни-лідери в цьому плані. У США, до прикладу, частка безготівки становить 76% від ВВП, у Швейцарії – 83%. Україна поки зупинилася на позначці 55%. Та все ж 8 з 10 платіжних операцій 2020 року були безготівковими. При цьому на третину зросла кількість закладів, які мають термінали.  (Дані Нацбанку)

І хоч у влади плани амбіційні – вивести з обігу всю готівку, яка є в країні, але експерти кажуть – в сучасних умовах країна без готівки не можлива. Тому, мегареформа, яку вирішили запровадити в Україні – ще довго буде лише на стадії обговорень.

Доктор економічних наук, аналітик Тарас Маршалок вважає, що кешлес в світі реалізувати буде важко, а для України, ще й в стані війни, ця ідея взагалі видається малоймовірною.

«На сьогодні немає жодної країни, де би зовсім не було готівки. Це неспроста. Перша і головна причина – обмеження прав людей, бо громадяни кожної країни мають право розраховуватися різними засобами. Це можуть бути безготівкові кошти чи готівка», – каже аналітик.

Якщо ж говорити про Україну, то в нас вся грошова маса становить приблизно 2,5 трлн грн. З них готівка – приблизно 680 млрд грн., тобто 30%  всіх коштів, які є в країні. Тож експерт резюмує, якщо реформа буде реалізована і готівка зникне зовсім, то це призведе до порушення усталеної економічної архітектури і життя людей.

«Простий приклад, завтра я синові не зможу дати кишенькові гроші до школи. Для цього йому потрібна буде, як мінімум, банківська карточка. Людям доведеться відкривати по кілька карточок, для різних типів розрахунків. А це незручно і порушує усталене життя», – розповідає Тарас Маршалок.

Є ще одне питання у експерта. Що ми будемо робити з доларом? Оскільки він є готівковим, то коли підемо в банк здавати його – маємо отримати електронну гривню. Тож, відповідно під загрозою опиниться обмінний бізнес в Україні, адже в нас є десятки тисяч обмінників. Яким чином вони будуть працювати? Питання відкрите.

Крім того, наголошує аналітик, в кожній країні світу діє банківська таємниця і ті кошти, які є на наших особистих рахунках, відомі лише банкам. Якщо держава не знатиме скільки їх в мене, то не зможе вести облік, контролювати рух коштів, не знатиме як і нащо я їх використовую.  Тож, для впровадження безготівки треба буде відмінити банківську таємницю. Та чи готова країна до цього? І чи готові громадяни?

«Я особисто не готовий, адже тоді будь-хто може знати які в мене доходи, скільки я маю грошей, чим оперую, що купую і за якими цінами. Звісно, це діятиме проти мене. Навіть можуть бути утиски, або ж у мене можуть вимагати гроші, знаючи, що вони в мене є», – каже доктор економічних наук, аналітик Тарас Маршалок.

А як же туристи? Чи всі буду готовими до такої системи? Людям, які приїжджають в чужу країну на кілька днів доведеться оформляти відповідні картки…

Все це на думку експерта – аргументи того, що реформа є дещо сумнівною, створюватиме багато незручностей і немає перспективи, принаймні в найближчому часі. Плюс, наголошує експерт, треба думати про наслідки, адже тоді країні доведеться змінювати законодавство практично у всіх сферах нашого життя.

Здається, це вже зрозуміла і українська влада, адже після гучної заяви оприлюднили пояснення. Мовляв, перехід на безготівкові розрахунки неможливий без комплексної податкової реформи та амністії капіталів. Це зазначив заступник керівника ОП. Та все ж головний аргумент влади на користь кешлес – мінімізація корупції. Йдеться про цифру 95%. Але чи буде це реально – питання, адже за словами Тараса Маршалока, у нас корупція була помічена на рівні закупівель і тендерів навіть в електронних системах. Тому вивести гроші і передати їх куди треба, навряд чи стане проблемою для корупціонерів зі стажем.

А от опитані нами українці зізнаються, заради подолання корупції готові на все. Навіть відмовитись від готівки. Жартують, що звикнуть. Все ж діляться на два табори. Одні – за кешлес. Як аргументи наводять відсутність копійок і монет, не потрібно буде рахувати здачу, а ще – це гігієнічніше.

Інші кажуть, громадяни не готові так швидко адаптуватися. Багато людей не мають сенсорних телефонів, особливо старше покоління, не кажучи вже про вміння користуватись електронними платіжними системами.  Хтось задумується як залишатиме чайові, якщо зникне готівка. А ще, згадують часи блекауту, наголошуючи, що готівка тоді багатьох врятувала.

Підсумовуючи, розуміємо, що безготівка дійсно є кращою для подолання корупції, ніж готівка, тому після запровадження кешлес певна частина «відкатів» пішла б в небуття. І хоча стовідсотковий перехід є нереальним, та популяризація розрахунків без готівки – це плюс. Тим паче громадяни готові до змін. Хоч і в далекому майбутньому.

Авторка: Юлія Валах

Залишити відповідь