Як змінилися ціни та попит.

Спочатку коронавірус, а пізніше війна, стали неабияким випробуванням для ринку комерційної нерухомості міст. Чимало бізнесів припинили свою роботу, деякі підприємці обрали онлайн-формат роботи та відмовилися від оренди офісів.

«Ситуація не надто позитивна»

Яка зараз ситуація на ринку оренди та продажу комерційної нерухомості на заході України, розповіли ріелтори.

– Комерція найбільше постраждала під час пандемії коронавірусу. Війна так само не додала попиту. Багато бізнесів просто згорнули свою діяльність. Тож ситуація на ринку комерції зараз не надто позитивна. Але, якщо це гарні приміщення, наприклад, фасадні у центрі міста, то, звичайно, вони не втратили ні в ціні, ні в попиті. Менш привабливі пропозиції не дуже активно продаються чи здаються в оренду, – пояснює рієлтор Володимир Кифяк.

Ціни на оренду залежать від розташування будівлі та її стану.

– Якщо приміщення не дуже привабливе, з поганим розташуванням, воно може коштувати копійки. Якщо воно знаходиться недалеко від центру чи в хорошому районі, то й ціни відповідні. Фасадні приміщення на  першому поверсі стартують від 10 доларів за квадратний метр і можуть сягати аж 30. Якщо ж це другий поверх, десь у бізнес-центрі, – ціни від 3 до 7 доларів за квадрат. Та ціна залежить від багатьох факторів. Склади, наприклад, вартують від долара за квадратний метр. Коли через коронавірус ціни на комерцію впали, то з того моменту вони більше не підвищувалися. Але це не стосується топових місць, – каже експерт.

На деякі приміщення попит зріс

Ріелтор Віталій Лисінський зазначає, що на ринку комерційної нерухомості суттєвих змін немає. Ситуація навіть стала трохи стабільною, адже у західні області переїхало чимало компаній зі сходу України.

– Частково попит навіть зріс, але в прохідних районах на приміщення із середньою площею. Десь впали ціни на нерухомість у неактуальних районах, десь трохи зросли. Адже підприємці шукають гарні місця для бізнесу. Щодо продажу комерційної нерухомості – ситуація зараз така собі. Якщо раніше люди шукали,  купували, продавали, то під час війни з цим складніше. Мій знайомий, який займався лише комерційною нерухомістю, був змушений перейти на оренду і продаж квартир, адже його бізнес практично завмер, – каже рієлтор.

Віталій розповідає також і про ціни на оренду комерційної нерухомості. За його словами, склад без ремонту можна орендувати за 3-4 долари за квадратний метр. Офісне приміщення без ремонту – 5-7 доларів.

– За повноцінне приміщення з гарним фасадом, ремонтом, у прохідному місці доведеться заплатити 10-12 доларів за квадратний метр. 15 доларів – це дуже гарне приміщення, у дуже людному районі. Я нещодавно здавав 42 метри квадратних на проспекті Незалежності у Чернівцях за 600 доларів на місяць. Минуло буквально два-три місяці – і мені вже пропонували «перебити» оренду й ціну 800 доларів. Тобто це вже 20 доларів за метр квадратний, – каже пан Лисінський.

Авторка: Аліна Книжник

Залишити відповідь