Вже кілька тижнів не вщухає ажіотаж навколо теми про мобілізацію жінок. Це пов’язано з тим, що з 1 жовтня 2023 року жінки-медики, медсестри та працівниці фармацевтичної галузі мають стати на військовий облік у прийти у військкоматах (ТЦК і СП). Це передбачає ухвалений торік закон. Інші жінки можуть зробити це за власним бажанням.

Про те, чи підуть на фронт, якщо виникне потреба і загалом, що думають про військовий облік осіб жіночої статі ми поспілкувались із українками. Думки співрозмовниць різні, адже дехто має медичну освіту і тепер зобов’язаний зареєструватись у ТЦК, дехто не належить до цих професій. Зокрема, Ольга (ім’я змінене) – вчителька української мови та літератури. Її чоловік зараз захищає Україну від російських загарбників. Тому думка жінки щодо мобілізації жінок практично категорична.

«Піти чи ні – звісно, особистий вибір кожної жінки. Але коли дивлюся, як знайомі «бугаї», типу Вірастюка в прямому сенсі («Камази» людина рухає), переховується на Закарпатті, щоб не забрали і «нехай дураки воюють» чи інші дорослі чоловіки кажуть «за кого там воювати» і далі сидять біля жінок, бо різко стали «слабими» …То я не хочу йти і залишати свою дитину, досить того, що тато воює і в неї моральна травма, бо татко не був на випускному, не був на першому дзвонику», – ділиться Ольга.

Вона пригадує, що у 2007 році дуже хотіла піти вчитися в інститут сухопутних військ, але тоді не склалося і вступила у педагогічний.

«Тепер думаю, що Бог відвів. Бо мене настільки бісить, що деякі місцеві офіцери втекли в Штати, наприклад, чи різко всі хворі тощо. Тому просто йти воювати за чоловіків, жертвувати собою і дитиною, бо отакі мужчини вважають, що війна – це не їхнє. Для мене це дуже болюча тема, мій чоловік, родичі з Одещини та Миколаївщини, хрещений дитини, друзі – усі воюють», – зазначає співрозмовниця.

Та наразі, категорія жінок-педагогів, до якої належить Ольга, не повинна ставати на військовий облік. Чого не скажеш, про медикинь та фармацевток. Хоча, зазначимо, вони були військовозобов’язаними та мали б ставати на облік у військкоматах задовго до повномасштабного вторгнення рф. До прикладу, Наталія Смолюк – головна сестра медична Тернопільської обласної клінічної лікарні зареєстрована у ТЦК.

«Коли я почула про військовий облік жінок, який набуває чинності з 1 жовтня, то віднеслась до цього досить спокійно. Адже це для мене не було якоюсь новиною. Оскільки всі медики під час офіційного працевлаштування зобовʼязані мати військовий квиток та стояти на обліку і не має значення якої ти статі. Моє перше працевлаштування було в 2008 році і на той час я вже мала військовий квиток. Тому особисто я та мої колеги вже давно пройшли медичний огляд та стоять на військовому обліку.

Колектив Тернопільської обласної клінічної лікарні теж спокійно відреагував на цю заяву, розповідає пані Наталія.

«В країні війна і це очевидно і не новина, особливо для медичної спільноти, що медики зобовʼязані стояти на військовому обліку. Обираючи цю професію, всі розуміють це», – продовжує співрозмовниця.

Також вона підкреслює, що при реєстрації в ТЦК обовʼязковим є проходження медичного огляду для визначення придатності та готовності до військової служби. А щодо обов’язків, то вони однакові як і у чоловіків, так і у жінок: повідомляти ТЦК про зміну прізвища, місця проживання та інші життєві зміни.

«Багато чую розмов про те, що жінкам-медикам призовного віку буде заборонено виїжджати за кордон. Різні думки з цього приводу, але це ще рано коментувати, от як не випустять, тоді офіційно підтверджу це», – зауважує Наталія Смолюк.

Підкреслимо, наразі в Україні немає законних підстав для обмеження виїзду жінок за кордон, військовозобов’язаних чи ні. Адже, немає затвердженої процедури, згідно з якою прикордонники могли б перевіряти, чи є українка військовозобов’язаною. На цьому наголосив в одному з українських телеефірів керівник пресслужби КСВ Збройних сил України Володимир Фітьо.

У свою чергу, у ЗСУ наголосили, що реєстрація у ТЦК – це не мобілізація жінок-медиків. Це виконання зміни до закону й узагальнення даних про наявний резерв фахівців медичної сфери в державі.

Додамо, кількість медпрацівників (лікарів, середнього та молодшого персоналу (без фармацевтів)) в Електронній системі охорони здоров’я) станом на 1 січня 2023 року становила понад 325 тисяч.

Авторка: Юлія Савчук

Залишити відповідь