Президент Володимир Зеленський заявив, що в олігархічних кланів в Україні немає майбутнього і не буде.

«Маємо остаточно ліквідувати будь-який олігархічно-корупційний вплив на органи державної влади в Україні», – сказав Зеленський під час наради з представниками правоохоронних та антикорупційних органів.

Те, що в Україні посилюється боротьба з олігархами може свідчити і той факт, що відомий бізнесмен Ігор Коломойський наразі під вартою в ізоляторі СБ з 2 вересня. Днями Шевченківський райсуд Києва збільшив розмір застави Ігорю Коломойському — з майже 510 мільйонів гривень до понад 3,8 мільярда гривень.

Що зараз відбувається в Україні – боротьба з олігархами чи «окозамилювання», свої думки з цього приводу висловив Networkua.com АНАТОЛІЙ КРУГЛАШОВ, професор, завідувач кафедри політології та державного управління Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.   

– Думаю, не варто ставити аж так радикально питання «або-або», тому що в політиці завжди присутні елементи як реальних дій, так і елементів політичного шоу.

А наша політика традиційно десятиріччями була орієнтована на переважання елементів політичного шоу. Важливо не те, що ти робиш, а важливо, як це можна показати людям, як вони це сприймуть.

Але проблема навіть не в боротьбі з олігархами, я вважаю, що це неправильна постановка питання. Це не боротьба з окремими особистостями, а протидія олігархічній системі влади в Україні. Оце є стратегічним завданням для нашої держави та суспільства.

  • Але чому це питання наразі стало актуальним? Для України олігархи – це ж не нове? 

– Олігархічна система переважно була сформована при Леоніді Кучмі. Далі прогресувала, нічого не зміг з нею зробити Віктор Ющенко і не збирався нічого робити Віктор Янукович, хіба що стати №1 в ній. Певні незначні зусилля робилися при президентові Порошенкові. До теперішнього часу, було більше риторики, ніж дій.

А для нашого суспільства, як і для наших закордонних партнерів, особливо в умовах повномасштабної російсько-української війни, дуже важливо, щоб в Україні була стала ефективна демократія і забезпечувалося справжнє верховенство права. І це та вимога, яка є в основі міжнародної підтримки нашої боротьби за незалежність. Тому демонтаж олігархічної системи влади є нагальною потребою українського громадянства, суспільства в цілому і держави. Від цього залежить наше майбутнє, його зміст і якість.

  • Ви сказали, що це вже багато років олігархат – це усталена система, яку важко було переламати. Зараз думаєте, це вдасться зробити?

– Я думаю, що це не вдасться зробити за один чи два роки. Олігархат в Україні – це не тільки контроль над ключовими ресурсами суспільства, зокрема енергетичними та іншими природними ресурсами, це також величезний вплив на політичні процеси, на владу всіх рівнів, в тому числі через політичні партії. Адже більшість наших політичних партій переважно утворювалися як бізнес-проекти ключових олігархів або олігархічних груп України. Тут необхідно демонструвати наявність політичної волі і показати, що ні особисті зв’язки, ні попередні схеми в Україні не можуть і не повинні надалі працювати.

Тому, якщо ми виступаємо за незалежне і саме демократичне майбутнє країни, то всі демократично налаштовані громадяни, політичні партії, громадські організації, інститути влади – всі разом повинні визначитись зі своєю позицією і робити свій внесок в подолання оцих кричущих патологічних наслідків  олігархізації політичного режиму в Україні.

  • Чи можна сказати, що ця боротьба з олігархічною системою –  це більше тиск міжнародних партнерів, ніж бажання української влади?

Я скажу, що це не тільки тиск міжнародних партнерів, це запит, який стає дедалі виразним і важливим для самого українського суспільства. Але хотілося би бачити, що є належне розуміння і консолідована воля нашої влади почути та реалізувати цей запит.

  • Дуже довгий період не чіпали Ігоря Коломойського, то на вашу думку, чому зараз все-таки дійшли до нього руки?

– Важко сказати напевне. Думаю, що для нашої влади були поставлені жорсткі вимоги. У І. Коломойського були радикально-дисонансні заяви напередодні і на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні. Зовсім інші, ніж у 2014 році. А потім він, певно, зрозумів, що це небезпечно, і тому вирішив переважно відмовчуватися. Але підтримка такої сумнівної позиції владою, це означає співпрацю з людьми, які ставлять під сумнів доцільність і можливість збереження суверенної демократичної України.

  • Коломойський не останній у цій боротьбі?

– Він і не перший, і не останній… Це список наших олігархів і Коломойський не єдиний в ньому. Наприклад, залишається відкритим питання з Дмитром Фірташем, який перебуває у Відні і досі зберігає певний вплив в Україні. Дуже багато питань до деяких інших представників вітчизняного олігархату. Тому це боротьба і процес на роки. Але важливо його почати і рухати далі. Звичайно, правовими, демократичними засобами.

Наразі боротьба йде проти системи зрощування великого бізнесу, монополістів у низці галузей і влади, підконтрольності владних інститутів їм. Якщо певні олігархи чинять спротив, тоді, відповідно, машина влади має вживати дієвіших засобів. Але ще раз підкреслюю, це не боротьба проти багатих задля бідних, це боротьба за демократичне майбутнє України, за її виживання і розвиток як самостійної суверенної демократичної правової держави. І звісно, в разі її успіху, і рівень бідності в нашій країні суттєво зменшиться.

  • Також і за прозорість фінансових надходжень, напевно, щоб вони не йшли через офшори?

– Абсолютно вірно. Це стосується подолання таких проблем, як відмивання коштів, ухилення від сплати податків, створення цілої мережі концернів «фопів», кінцевим бенефеціаром яких виступають певні олігархи. Дуже багато цікавих схем. Але це – питання до інших фахівців.

  • Тобто, ми ще побачимо подібні ситуації, коли будуть до когось з олігархів приходити з обшуками?

Напевно, так. Але це залежить від кількох консолідованих факторів: від волі українського суспільства, його тиску на владу, від міжнародного тиску. І, звичайно,  від розуміння представників діючої влади, наскільки їх власне майбутнє пов’язане з переконливими успіхами у цій боротьбі.

Залишити відповідь