Міністерство фінансів України спільно з Міжнародним валютним фондом розглядає можливість переходу на польську систему оподаткування фізичних осіб-підприємців. Україна, вивчивши приклади декількох країн, взяла за зразок саме польську модель оподаткування ФОПів.  

Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило ГЕТМАНЦЕВ пояснив, що польська модель оподаткування ФОПів передбачає вищі ліміти за операціями – 2 млн євро, тоді як в Україні ліміт становить 7,8 млн грн (198 тис. євро).

Крім того, ставки податків різняться для різних видів діяльності.

Наприклад, у Польщі торгівля оподатковується 3%, низький податок встановлено також для виробництва. А податки на послуги значно вищі – від 12% до 20%.

«Наше завдання – відмежувати малий бізнес від середнього та великого. Це зараз основна проблема єдиного податку й системи оподаткування малого бізнесу. У цьому й полягає проблема оподаткування єдиним податком – неможливість відмежувати великий і середній бізнес від малого, коли великий бізнес мімікрує під малий», – сказав Д. Гетманцев.

Водночас економічний експерт, ексчлен Ради НБУ Віталій ШАПРАН зауважує, що Україні потрібна спрощена універсальна модель, яка не потребує складного адміністрування, численних перевірок та високої вартості роботи податкової. А от «польський варіант», на його думку, ускладнює систему оподаткування.

– Поляки написали для себе податкову модель під свою країну, під рівень їхньої боротьби з корупцією і розвиненість їхнього ринку, – каже В. Шапран. – У нас за всіма напрямками є позитивні зрушення, але, вибачте, до Польщі нам ще далеченько. І знову ж таки, ми забуваємо про «податкову конкуренцію у регіоні». Бо якщо ви вліпите 20% ФОПам з ІТ-сектору, то отримаєте відтік економічно активного населення до Грузії чи до країн Балтії». Утім, у податковому комітеті, звідки й пролунала ідея «польського варіанту», вже заспокоюють, що у найближчому майбутньому її навряд чи вдасться реалізувати.

Залишити відповідь