Кофеїн є і в чаї, від чого залежить його рівень і якому напою віддати перевагу.

Експерти підрахували вміст кофеїну в чаї і з’ясувалося, що він може працювати навіть краще – все залежить його від сорту і способу приготування, йдеться у публікації УНІАН. 

Скільки кофеїну в чорному чаї і скільки в каві

Прийнято думати, що кава містить більше кофеїну, ніж чай. Це і так, і ні. Як показали дослідження, у каві – приблизно в 1,5-3 рази менше кофеїну, ніж у чаї. Для порівняння: у чайному листі міститься 3,5% кофеїну (від загальної маси сухого листа), а в зернах кави – 1,1-2,2% кофеїну (від маси бобів). 

Чи є кофеїн у зеленому чаї та пакетованому

Чорний, зелений або білий чай роблять із листя однієї рослини, тому кофеїн є в кожному виді, але його вміст відрізняється часом збору і ступенем ферментації. Рівень кофеїну залежить від того, молоде чи зріле листя у чаю, у старих – кофеїну менше. Але в чорному чаї, оскільки він ферментований, більше кофеїну, ніж у зеленому. 

Скільки міститься кофеїну в чашці чаю (230 мл):

  • чорний чай – у середньому містить 47 мг, максимально – 90 мг кофеїну;
  • зелений чай – у середньому містить 20 мг, максимально – 45 мг;
  • білий чай – у середньому містить 6 мг, максимально – 60 мг.

Рівень кофеїну в чаї також залежить і від температури води та часу заварювання: напій, який заварюють окропом і який довше настоюється, буде міцнішим за чай, що заварили менш гарячою водою та дали менше настоятися. Температура так само важлива і для кави – ідеальними для неї будуть 90-96С. 

Чи є кофеїн у чаї в пакетиках? Виявляється, в пакетованому чаї кофеїну навіть більше, ніж у листовому – чайне листя, перероблене на крихту, призводить до більшої екстракції кофеїну під час заварювання напою окропом. Але оскільки в чайному пакетику самого чаю не так багато, то і рівень кофеїну на чашку приблизно однаковий між пакетованим чаєм і листовим.

Чому в чаї більше кофеїну, але кава бадьорить краще

Річ у тім, що під час заварювання кави ми використовуємо більшу кількість бобів, ніж чайного листя, тож і кофеїну з них виділяється більше. Ось і виходить, що в середньому в чашці натуральної кави кофеїну більше, ніж у такій самій чашці чаю. Якщо говорити про те, де більше кофеїну – в чаї чи в розчинній каві, то це знову-таки залежить від міцності обох напоїв. 

Рівень кофеїну в напоях у перерахунку на 1 чашку (230 мл) виглядає так:

  • заварена кава – 95-200 мг;
  • кава розчинна – 27-173 мг;
  • кава еспресо – 240-720 мг;
  • чорний чай – 25-90 мг;
  • зелений чай – 30-45 мг;
  • чай мате – 65-130 мг.

Незважаючи на те, що в чашці чаю, як з’ясувалося, менший вміст кофеїну, він спричиняє стійкіший приплив енергії, ніж кава. Пов’язано це з наявністю речовини L-теаніну в чаї – вона сприяє більш тривалому впливу кофеїну на організм. Тобто, чай працює м’якше, але далі. L-теанін містить і зелений, і чорний чай, але в зеленому його трохи більше.

Залишити відповідь