Відвідування лікаря доцільно, якщо потовиділення стає тягарем в повсякденному, приватному або професійному житті

Є різні порушення здоров’я, при яких організм підсилює нашу пітливість, – від гормонального дисбалансу до онкологічних захворювань. Але також сильна пітливість може бути нормою для конкретного людського тіла. Коли ж потрібно йти до лікаря?

Можна сильно потіти просто в разі підвищеного хвилювання або занепокоєння: в такі моменти організм виділяє більше гормонів стресу, які стимулюють активність нервів, що впливають на вироблення поту. Крім того, тепловий баланс тіла, що веде до рясного поту, порушується інтенсивними фізичними навантаженнями, вживанням гострої їжі, гарячих напоїв, алкоголю. У всіх цих випадках ми може впливати на фактори надмірної пітливості (гіпергідрозу) і контролювати їх.

Іноді надмірне потовиділення відбувається із-за сильного ожиріння і може бути відновлено до нормального рівня шляхом зниження ваги.

Буває і так, що підвищене потовиділення у людини є просто особливістю організму і не несе в собі особливої небезпеки для здоров’я, хоча в психологічному плані може бути обтяжливим явищем.

Коли пітливість є попереджувальним знаком порушень у здоров’ї?

Припливи під час менопаузи. Особлива форма гіпергідрозу зустрічається у багатьох жінок в період менопаузи. Вони відчувають раптові хвилі спека, і в такі моменти відкриваються потові залози. Подібна спалах часто триває всього кілька секунд, але може відбуватися десятки разів в день, викликаючи почервоніння шкіри і піт. Коли менопауза закінчується, неприємні симптоми зникають.

Інфекція. Потіння, особливо нічне, характерно для багатьох інфекційних захворювань, наприклад, застуди та грипу. При хронічних інфекційних захворюваннях, таких як гепатит, туберкульоз чи малярія, сильне нічне потовиділення стає довгостроковим супутником захворювання.

Метаболічні розлади. Ряд захворювань, пов’язаних з метаболічними порушеннями, мають такий відмітний знак, як підвищена пітливість.

  • Гіпертиреоз. Люди з гіпертиреозом погано переносять жарку і задушливу погоду, часто мають відносно високу температуру тіла і тому рясно потіють.
  • Хвороба Грейвса. Дане захворювання є особливою формою гіпертиреозу і для нього також характерне підвищене потовиділення.
  • Діабет. При діабеті з-за постійно підвищеного цукру і запального процесу в організмі виникають різні порушення. Сильна пітливість у діабетиків пов’язана з пошкодженням нервів, що регулюють потовиділення. Потіння поряд зі слабкістю, м’язовим тремором, запамороченням і серцебиттям також може вказувати на небезпечну гіпоглікемію.

Неврологічні захворювання. Рясний піт може бути знаком, що вказує на патологічні зміни в роботі нервової системи, наприклад, на процеси відмирання нервових клітин. Підвищена пітливість, в тому числі ночами, може сигналити про хворобу Паркінсона.

Біль. Сильна фізична біль активує симпатичний нерв, при цьому можуть виникати такі симптоми, як нудота, посилене потовиділення. Захворювання, пов’язані з болями в суглобах і м’язах, фіброміалгія сигналять про себе рясним потім.

Холодний піт – паніка або інфаркт? Якщо раптом все тіло покривається потім, який змушує людину тремтіти, це може бути нападом паніки. Раптова сильна тривога може привести до швидкого падіння артеріального тиску. Крім холодного поту у людини можуть бути прискорене серцебиття, запаморочення, коротка втрата свідомості.

Крім того холодний піт може бути ознакою стенокардії або серцевого нападу. В цьому випадку додатково відчуваються біль і стиснення в грудях, занепокоєння, запаморочення, задишка.

У деяких випадках холодний піт вказує на інтоксикацію алкоголем або наркотиками.

Нічний піт буває ознакою раку. Якщо людина прокидається в поті і робить вночі пітними простирадла без будь-яких особливих обставин, це тривожний знак. Нічний піт нерідко виявляється одним з перших попереджувальних сигналів деяких видів раку, особливо лімфоми, лейкемії або фіброзу кісткового мозку. У поєднанні з втратою ваги і незрозумілими епізодами лихоманки надмірне потовиділення – це привід запідозрити рак.

Ліки можуть змушувати потіти. Препарати, які впливають на вегетативну нервову систему, нейронні функції мозку, вироблення гормонів або систему кровообігу, можуть викликати потовиділення як небажаний побічний ефект. До них відносяться:

  • препарати кортизону, препарати щитовидної залози, а також препарати від раку,
  • парасимпатичні миметики проти очної хвороби, глаукоми, м’язової слабкості, проблем з кишечником або деменції,
  • препарати-антагоністи кальцію (при високому кров’яному тиску, серцевої аритмії, ішемічної хвороби серця) або простагландини при еректильній дисфункції.
  • Звернення до лікаря. Відвідування лікаря доцільно, якщо потовиділення стає тягарем в повсякденному, приватному або професійному житті. Візит до лікаря не можна відкладати, якщо потовиділення поєднується з іншими скаргами на біль, спрагу, підвищений неспокій і страхи. Часті раптові епізоди рясного нічного поту – це окремий привід для обов’язкового відвідування лікаря.

Залишити відповідь