Українського скульптора Алекса Лідаговського прийняли до Королівського товариства британських художників, повідомляє PA Media.

63-річний Лідаговський, його дружина Даша Непочатова та падчерка Софія Кротова, якій 16 років, були змушені покинути Київ, коли почалося вторгнення росії 24 лютого 2022 року. Майстерню скульптора було зруйновано під час російського вторгнення, і він виїхав з родиною лише з валізою і домашніми тваринами.

Зараз сім’я оселилась у Великобританії, у Кінгстоні-на-Темзі на південному заході Лондона, там митець має свою студію Fusion Arts Studios.

Згадуючи про початок війни, Лідаговський, сказав: «Моя майстерня була зруйнована на початку війни і була під Києвом, і я дізнався про це пізніше від своїх друзів, коли вони мене прислали фотографії зруйнованої та розбомбленої студії.

Коли ми залишали Україну, щоб рятувати доньку, ми навіть не думали, що це буде так довго. Зараз, оскільки я так далеко від своєї країни і здається, що я живу іншим життям, я намагаюся не думати про це, заперечувати це, загнати цей біль у глибину своєї свідомості і дати собі більше часу подумайте про це».

43-річна пані Непочатова нещодавно була прийнята на магістерську програму славістики в Оксфордському університеті, яка розпочинається в жовтні, і «завжди була її мрією».

«Я зосереджуся на українській жіночій літературі як інструменті розширення прав і можливостей жінок, тому що в Україні в 2020 році я заснувала перше, феміністичне, видавництво Creative Women Publishing, і ми хочемо, щоб українські жіночі голоси були почуті», – пояснила вона.

Вона сказала, що день, коли росія почала вторгнення в Україну, був «сюрреалістичним».

«Ви не плануєте бути в іншій країні, і одного разу ви просто прокидаєтеся у своєму ліжку, і хтось дзвонить вам по телефону і повідомляє, що почалася війна, – додала вона. – І тоді у вас є година, щоб отримати свою валізу та покласти туди деякі речі».

Подружжя подбало про те, щоб їх собака та щур поїхали з ними, коли вони подорожували до Західної України, а потім до Польщі.

Вони дісталися Кінгстона-на-Темзі 13 квітня 2022 року за схемою Homes for Ukraine, оскільки одна з подруг пані Непочатової, Ліз Сміт, жила там і приймала їх у своєму будинку протягом шести місяців.

Спочатку Лідаговський казав, що через мовний бар’єр у Великій Британії важко почати нове життя. Проте доброзичливість людей, яких він зустрів, і те, що він став частиною програми підготовки та працевлаштування World Jewish Relief (WJR) (Step) для українських біженців, завдяки якій у листопаді 2023 року він познайомився зі спеціальним радником із питань працевлаштування Кейтлін Баглер – дозволили йому процвітати.

Він сказав, що пані Баглер була «чудовою», і з першої миті їхньої зустрічі вона «поводилася як справжній арт-менеджер» і пропонувала підтримку та інформацію про можливості.

«Почавши з нуля тут, у Великобританії, зі статусом біженця, для мене було дуже важливо залишитися в професії, тому що я відчував, що втратив свій голос і мову, тому для мене було важливо не втратити свою професійну ідентичність. Коли я приїхав сюди, я просто відчув порожнечу, тому що був відірваний від свого попереднього життя. Порівняно з Україною, я знав там ринок і суспільство, але я був невидимим і ніхто не знав мене тут, тому першим кроком було з’явитися, щоб люди побачили мене, стати видимими».

Деякі з основних моментів його кар’єри Лідаговського у Великій Британії наразі включають демонстрацію роботи в Winter Sculpture Park у Бекслі, на південному сході Лондона, у лютому 2023 року та отримання почесного членства Королівського товариства британських художників.

Він сказав, що почесне членство стало «захоплюючим» і «несподіваним» сюрпризом і способом для британської мистецької спільноти висловити підтримку українським художникам.

«Я також дізнався цю новину в день свого народження, тож це було як подарунок на день народження».

Нещодавно Лідаговський виграв одну з п’яти резиденцій для внутрішньої скульптури на Lucca Biennale Cartasia, найбільшій у світі події паперового мистецтва та архітектури, на якій його скульптура «Політ ластівки» буде виставлена в Лукці, Італія.

«Твір буде зроблено з гофрованого картону, а скульптура займає акробатичну позу, яка називається «ластівка», і метафорично показує, що її нога в минулому, а голова в майбутньому, але вона намагається балансувати в сьогоденні з відкритими руками», він сказав.

Його металева скульптура «Канатоходець» також буде представлена на новій публічній художній стезі, створеній на замовлення ради району Грейт-Ярмут, разом із дев’ятьма іншими скульптурами інших художників у листопаді 2024 року.

Лідаговський сказав: «Я надзвичайно вдячний моїм друзям і колегам у Британії, а також британському уряду та Всесвітній єврейській організації допомоги за те, що дали мені можливість залишитися вірним собі та своїй професії та продовжувати боротися за мою країну, Україну. Здатність продовжувати творити мистецтво — це цінна можливість для мене представляти світові українську культуру, яку росія так намагається знищити».

1 Коментарі

Залишити відповідь