У Великобританії подружжю українських біженців відмовили у дозволі привезти їхню дворічну доньку після того, як уряд раптово змінив правила спонсорства. Про це пише видання The Independent.

У квітні 2022 року Олександра і Ярослав приїхали до Британії за програмою Homes for Ukraine, втікаючи від війни. Вони спершу хотіли освоїтись у новій країні, знайти житло і роботу, тож вони залишили маленьку доньку Анну з дідусем і бабусею в Києві. Але після того, як пара нарешті подолала труднощі з пошуком житла та заснувала власний маркетинговий бізнес у Великій Британії, Міністерство внутрішніх справ відхилило подання подружжя у квітні на те, щоб їхня дитина отримала візу.

«Тепер здається, що Анну неможливо привезти, – розповіла Олександра. – Я не очікувала, що [законодавство] зміниться. Я дуже засмучена і розчарована, я не знаю, що робити і як реагувати. Якщо я не зможу привести Анну, ми будемо змушені покинути все і поїхати кудись в інше місце. Я витратила багато часу на розбудову бізнесу, пошук відповідного житла, а коли ми приїхали сюди, у нас нічого не було – наш бізнес в Україні був закритий, у нас не було грошей. Тому це не дуже хороша ситуація».

Попри те, що в заяві щодо Анни було зазначено, що вони є її батьками, Олександра та Ярослав через 11 днів, 26 квітня, отримали лист про відмову, в якому йшлося, що згідно з новими правилами Аннин «спонсор не відповідає вимогам».

«Я не знаю, як реагувати – це дуже, дуже сумно і пригнічує, – сказала Олександра. – Я плакала, коли побачивла [лист], тому що сподівалась, що вони особисто розберуться в ситуації та пустять Анну, тому що ми її батьки».

Якщо раніше українські біженці могли спонсорувати членів сім’ї, то тепер це можуть робити лише громадяни Великобританії та Ірландії або ті, хто має постійний дозвіл на проживання.

Міністерство внутрішніх справ наполягає на тому, що нові правила не забороняють дітям приєднуватися до батьків, проте благодійні організації попереджають, що зміни призвели до «непередбачуваних наслідків» і можуть залишити сотні, якщо не тисячі, українців розлученими зі своїми близькими.

The Independent звернулось до Міністерства щодо справи Анни, там відповіли: «Ми абсолютно не забороняємо, щоб дитина приєдналася до батьків у Великобританії. Правила схеми в Україні ніколи не перешкоджали цьому, і зміни не перешкоджають цьому».

Накіб Садік, старший імміграційний радник благодійної організації Settled, яка допомогла Анні подати заяву на отримання візи, сказав, що він боїться, що нове законодавство, яке призвело до закриття програми Ukraine Family, і посилило правила, що стосуються як Homes for Ukraine, так і Ukraine Extension схеми – могли спричинити «непередбачені наслідки» та тримати сім’ї окремо.

«Раніше в цій схемі уряд мав внести зміни до політики через проблеми, пов’язані з неповнолітніми – це було протягом шести місяців після оголошення схеми. Тож може бути так, що вони просто знову не помітили це», – сказав пан Садік.

Попереджаючи, що потенційно можуть постраждати сотні, якщо не тисячі сімей, радник із схем Settled в Україні Юлія Ісмаїл сказала: «Загалом для українців досить типово іноді залишати дітей в Україні чи деінде з родичами перед тим, як приїхати до Великобританії, щоб оселитися, тому що їм так важко отримати приватне орендоване житло».

Оскільки все більше сімей опиняються в Британії, пані Ісмаїл попередила, що Settled є однією з кількох організацій, які зараз спостерігають зростаючу кількість випадків, подібних до Анни.

Олександра додала: «Я не одна – знаю точно, у мене тут є друзі в подібній ситуації. Цього ніхто не очікував».

Закликаючи Міністерство внутрішніх справ надати малим дітям візи у таких випадках, виконавча директорка благодійної організації Кейт Смарт сказала: «Ця зміна правил, введена без попередження, ставить цю сім’ю в жахливе становище. Дітям із зон бойових дій в Україні належить бути зі своїми батьками в безпеці у Великобританії».

Погоджуючись з тим, що нова політика не залишила українським біженцям можливості привезти своїх дітей, партнерів або членів родини до Британії, Рада у справах біженців також закликала міністрів дозволити українцям із тимчасовим статусом у Великій Британії спонсорувати своїх близьких родичів.

«Поки вони цього не зроблять, українцям, які вже стільки постраждали, не дають бути зі своїми близькими та будувати життя заново», — сказав він.

Залишити відповідь