Лейбористська партія на чолі із сером Кіром Стармером отримала більшість голосів у Палаті громад за підсумками дострокових парламентських виборів. Це означає кінець 14-річного правління консерваторів у Британії, повідомляє ВВС.

Підрахунок голосів завершили ще не у всіх виборчих округах, але лейбористи станом на ранок вже офіційно перемогли у 381 з них, що забезпечує їм комфортну більшість у 650-місцевій палаті (Для простої більшості потрібно 326).

Прогноз на основі екзитполу, опублікований одразу після закінчення голосування ввечері у четвер, передбачав, що у підсумку лейбористи матимуть 410 місць.

У 563 округах підрахунок вже завершили. Лейбористи перемогли в 381 з них (зокрема у 186, де на минулих виборах перемогли або консерватори, або Шотландська національна партія), ліберал-демократи – у 54 (відібравши 47 із них у інших партій, переважно у консерваторів), а Консервативна партія перемогла у 92 округах – переважно тих же, де вона перемагала і у 2019 році.

Ще у чотирьох перемогли кандидати від правопопулістської партії “Реформа”, зокрема її лідер Найджел Фарадж.

Кір Стармер і міністерка фінансів у тіньовому уряді Рейчел Рівз, якій пророкують другу за значимістю посаду в майбутньому уряді, впевнено перемогли у своїх округах.

У короткій промові після оголошення результатів Стармер, зокрема, сказав: “Зміни починаються прямо тут, тому що це ваша демократія, ваша спільнота, ваше майбутнє. Ви проголосували. Тепер настав час нам виконувати обіцянки”.

Чинний прем’єр-міністр Ріші Сунак також зумів переобратися у своєму окрузі Річмонд та Норталлертон. Водночас він визнав, що консерватори програли, і повідомив, що привітав Стармера з перемогою.

“Передача влади з рук до рук пройде в мирній і впорядкованій манері, з доброю волею з усіх сторін. Це має дати нам усім упевненість у стабільності та майбутньому нашої країни. Британський народ сьогодні виніс протверезний вердикт, багато чого потрібно навчитися… і я беру на себе відповідальність за поразку”, – сказав Сунак.

Пізніше в п’ятницю Сунак, а потім Стармер вирушать до Букінгемського палацу на аудієнцію до короля Чарльза III.

Президент України Володимир Зеленський зранку 5 липня привітав Кіра Стармера і Лейбористську партію з перемогою та подякував Ріші Сунаку і британському уряду за підтримку.

“Вдячний моєму доброму другу Ріші Сунаку за незмінну підтримку від уряду Великої Британії під його керівництвом. Танки Challenger, ракети Storm Shadow, тренування наших пілотів на F-16 і перша двостороння безпекова угода – це лише деякі з наших спільних досягнень, які Україна ніколи не забуде. Дякую, Ріші!”, – написано від імені президента Зеленського в X.

Перше засідання парламенту відбудеться у вівторок, 9 липня. На ньому оберуть спікера (на цю посаду знову претендує сер Ліндсі Гойл, якого переобрали), після чого кілька днів буде відведено на присягу новообраних депутатів.

Роботу новий парламент розпочне ще через тиждень, 17 липня, коли на офіційному відкритті нової сесії король виступить із промовою про пріоритети нового уряду, написаною для нього новим урядом.

На повну силу парламент запрацює лише восени, коли після невеликих літніх канікул та партійних конференцій у вересні–жовтні будуть визначать голів та членів усіх парламентських комітетів, а уряд представить бюджет на найближчі місяці.

Раніше повідомлялось, чого очікувати Україні від результатів виборів та яка позиція щодо допомоги українцям у лейбористів та їхнього лідера.

Залишити відповідь